Congress Program

  • The program is subject to eventual changes. The exact Program shall be posted every day at the hall entrance

Day 1 – Friday, 25 August 2017

The S.Krushelnitska Lviv State Theater of Opera and Ballet

Lviv, 28, Svobody Avenue

9.00 – 10.00   Participants registration

10.00 – 10.30  Congress Opening Ceremony

 Lectures & Performances – Opera Mirror Hall

Chair: Elena Pikhulya

 10.40  Dr. Hassan Khalil: The Origin of Oriental Dance: from the nature to the performance

11.00  Nataliia Kravets: Muscular system and dance

11.20 Nataliya Mogolivets: Natya Yoga: methods of development through dance art

11.40 Oleh Petryk: Classical choreography: illusion and reality. Significance of technology in classical

12.00 Oleksandr Plakhotniuk: The representatives of the modern dance school in Galicia at the beginning of XX century

12.20 Britta Nuria Wenn: Emotional intelligence, the X-factor in dance teaching

12.40 Ulyana Kulikova:  Dance school management: administration and development

 13.00 – 13.30  coffeе-break

 13.30  Svitlana Slavioglo: Development of sexuality through dance

13.50  Hanna Nikolenko: Dance vogue: is there fashion in the world of dance. (evidence from hip-hop style)

14.10  Aleksandra Ulashyna:  The methodology of pole dance teaching as a practice of person’s development

14.30  Aleksandra Komolova: Natya-yoga for pole-dancers

 15.00 – 16.00 lunch


Workshops
– Opera Ballet Class

Chair: Aleksandra Sereda

 16.00  Alla Myakush: Afro-house

16.30  Oleksandra Varavina: Elegant upper body work in flamenco

17.00  Inna Burdeinaia, Kristina Burdeinaia: Body Ballet

17.30  Meenakshi Dora Bittner: Bharatanatyam

18.00  Vitaliya Gubenko: Sexy Style

18.30  Daniela Breda: Contemporary Horton

19.00 Dmytro Sliusarenko: Egyptian gymnastics – synthesis of dance and health practice

19.30  Anna Zagrebina: Cha-cha-cha basics

 

Day 2 – Saturday, 26 August 2017

 

09.00 – 10.00            Participants registration

 Lectures & Performances – Opera Mirror Hall

Chair: Elena Pikhulya

 

10.00  Vitaliya Gubenko: Epatage in dance

10.20 Elena Pikhulya: Variety of cultural and psycho-emotional codes in tribal fusion belly dance

10.40 Katherine Busel: Partner social dances as an opportunity to improve interaction between people (on example of Argentine tango)

11.00  Alessia Fortuna: Triadische Ballett by Oskar Schlemmer. The yellow scene: choreographic analysis by Alessia Fortuna

11.20  Dmytro Sliusarenko: Dance tradition of  Shiva Nataraja temple, South India

11.40  Kateryna Palii: Rules and principles of stage performance preparation

12.00  Oleksandra Varavina: Additional dance activities for Flamenco dancers

12.20 Olena Rogalevych:  The specifics of French dance art
12.40 – 13.00 coffeе-break

 

13.00 Stergios Theocharidis : The Dora Stratou Dance Theatre in Athens, an institution unique in the world

13.20  Aelita Kondratova: Innovative pedagogical and psychological methods of dance therapy and health-keeping technologies (absentee)

13.30  Roberta Di Laurа: Ballerina Project Berlin (video-projection) (absentee)

13.40 Askanda Issack Koma, Al Hissein Ali Moussa Nimir, Nadjada Isshak Yacoub: Dance culture in Chad (absentee)

14.00  Meenakshi Dora Bittner: Performance

14.15 Alina Shinkarova: The experience of using choreography in director’s solution of a supertask

 14.30 – 15.30 lunch

Workshops – Opera Ballet Class

 Chair: Aleksandra Sereda

 15.30  Hanna Nikolenko: Twerk

16.00  Britta Nuria Wenn: How to show emotion and soul in dance

16.30  Dr. Hassan Khalil: Dancing to the violin taqasim, a non-metric, melodic musical improvisation in Middle Eastern and Oriental Dance

17.00 Olena Lakshmi: Indian classical dance Kuchipudi – sign language of the South of India

17.30  Hanna Kolomiitseva: Dancehall choreography

18.00  Yuliia Basenko: Zumba

18.30  Yevgenia Korshunova: Features of classical dance teaching of adult people without any level of preparation

19.00   Olexii Potiomkin: The role of balance in classical dance

 

Day 3 – Sunday, 27 August 2017

 9.00 – 10.00  Participants registration

 Lectures & Performances – Opera Mirror Hall

Chair: Elena Pikhulya

 10.00  Natalia Borovyk: Stage laws

10.20 Viktoriia Martynova: Contemporary dance and its roots in yoga, common aspects of researching and developing of a person

10.40  Aleksandra Sereda: Hip-Hop as a cultural movement

11.00 Olha Holovnia: Yoga practices for activation of dancers’ cardiovascular system

11.20  Denis Gratii: Program of increasing the height of jumps in dance sports for 11-18  years old girls

11.40 Hanna Kolomiitseva: Development of dance improvisation skills for dancehall style students

12.00  Meenakshi Dora Bittner: Over the moon (video-projection)

12.20 Nadiia Fatkeiea: Author’s methodology of development of emotionality and sensuality for pole-dancers

12.40  Mercede Kia: Mid-oriental classics

13.00  Tetiana Khrachenko: Choreo as a new self-standing dance style

 13.20 – 13.40 coffeе-break                     

 13.40  Britta Nuria Wenn: Performance

14.00  Daniela Breda: Performance

14.20  Mercede Kia & Sadegh Cheraghi Nazar: Performance

14.40  Kouma Assembe Terrence Kevin: Performance

14.50 Askanda Issack Koma, Al Hissein Ali Moussa Nimir, Nadjada Isshak Yacoub: Performance

 15.00 – 16.00 lunch


Workshops
Opera Ballet Class

 Chair: Aleksandra Sereda

 16.00  Svitlana Milkevych: Fiesta – the language of flamenco. Por Bulerias dance technique

16.30  Mariia Osmachko: The basics of Indian classical dance Odissi

17.00  Olena Sunhurova: Latina-stripdance

17.30 Tatiana Vasilenko: Tribal Fusion belly dance

18.00 – 19.00 Congress  Closing Ceremony